Skutki cofnięcia pozwu
W przypadku zrzeczenia się roszczenia powód może wycofać swój pozew aż do chwili wydania wyroku przez sąd. Tylko w pewnych sytuacjach jest to niedopuszczalne
Nierzadko dochodzi do sytuacji, gdy po wytoczeniu powództwa strony procesu dojdą do porozumienia, pozwany dobrowolnie uiści zapłatę lub powód uzna, że jego roszczenie jest w całości lub części nieuzasadnione. Powód możne wówczas zrezygnować z kontynuacji procesu i cofnąć złożony przez siebie pozew. Warto jednak pamiętać o skutkach tej czynności, gdyż mogą być one niekorzystne dla powoda.
Bez zgody pozwanego
Cofnięcie pozwu jest cofnięciem wniosku o udzielenie ochrony prawnej roszczeniu procesowemu i jest wyrazem rezygnacji powoda z kontynuacji postępowania rozpoczętego wskutek wniesienia pozwu. Tak też wskazywał Sąd Najwyższy w postanowieniu z 13 stycznia 2009 r. (I PZ 35/08). Pozew może być cofnięty bez zezwolenia pozwanego aż do rozpoczęcia rozprawy, a jeżeli z cofnięciem połączone jest zrzeczenie się roszczenia – aż do wydania wyroku (art. 203 § 1 k.p.c.).
Zatem dopóki nie rozpocznie się rozprawa, powód może swobodnie cofnąć pozew bez konieczności uzyskiwania zgody swego przeciwnika. Wystarczy więc, że złoży pismo procesowe, w którym wskaże, że cofa pozew. W piśmie tym wystarczające jest zamieszczenie samego oświadczenia woli o cofnięciu pozwu bez przytoczenia motywów tej decyzji. Sąd zawiadamia wówczas pozwanego i po upływie dwóch tygodni na posiedzeniu niejawnym umorzy postępowanie w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta