Odsetki to najmniejszy problem przy opóźnieniu z wypłatą
Wynagrodzenie za pracę powinno być wypłacane w terminie. Przelewając pensję z opóźnieniem, można uniknąć jej oprocentowania, ale trzeba się liczyć ze znacznie poważniejszymi konsekwencjami
Wynagrodzenie za pracę powinno być wypłacane co najmniej raz w miesiącu, w stałym i ustalonym z góry terminie (art. 85 kodeksu pracy).
Przepisy określają również termin zapłaty. Mianowicie wynagrodzenie za pracę płatne raz w miesiącu należy wypłacać z dołu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, nie później jednak niż w ciągu pierwszych dziesięciu dni następnego miesiąca kalendarzowego.
Pracodawca może oczywiście wypłacać pensje wcześniej, co może zostać odzwierciedlone w umowie o pracę lub w regulaminie wynagradzania. Gdy termin zapłaty nie zostanie ustalony w ten sposób, obowiązuje data wskazana przez ustawodawcę.
W sytuacji gdy ustalony dzień wypłaty wynagrodzenia za pracę jest dniem wolnym od pracy, pensje należy wypłacać w dniu poprzedzającym.
Wynagrodzenie powinno być wypłacane terminowo – jest to jeden z podstawowych obowiązków pracodawcy, precyzyjnie wskazany w art. 94 pkt 5 k.p. Opóźnienia w tym zakresie to jednak codzienność w wielu firmach.
Przy opóźnieniu procent
Skutkiem tego jest przysługujące...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta