Na czym polega udzielenie milczącej zgody inwestora na zawarcie umowy
Podwykonawcy mają możliwość dochodzenia roszczeń nie tylko od generalnego wykonawcy
Nieterminowe regulowanie przez inwestorów zobowiązań należnych wykonawcom robót budowlanych, szczególnie w obecnej sytuacji gospodarczej, może powodować utratę płynności finansowej wykonawców i podwykonawców, tj. małych i średnich przedsiębiorców.
Na ich niekorzyść przemawia również fakt, że wśród dużych inwestorów występuje tendencja do prób nieuczciwego zabezpieczania swoich interesów poprzez zakładanie spółek z minimalnym kapitałem zakładowym, w celu zrealizowania określonej inwestycji. W przypadku bowiem jej niepowodzenia możliwości odzyskania należności są mocno ograniczone i mogą powodować dotkliwe skutki finansowe.
Kodeksowa ochrona
Tymczasem podwykonawcy mają możliwość korzystania z ochrony, jaką przewiduje kodeks cywilny, m.in. dotyczącej dochodzenia roszczeń bezpośrednio od inwestorów na podstawie art. 6471 kodeksu cywilnego, regulującego stosunki pomiędzy inwestorem, wykonawcą i podwykonawcami.
Zgodnie z art. 6471 § 1 kodeksu cywilnego, w umowie o roboty budowlane zawartej między inwestorem a wykonawcą (generalnym wykonawcą), strony umowy ustalają zakres robót, które wykonawca będzie wykonywał osobiście lub za pomocą podwykonawców, przy czym rodzaj umowy nie ma właściwie istotnego znaczenia (umowa o roboty budowlane lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta