Diet wypłaconych zleceniobiorcy nie trzeba oskładkować
Nikt nie zabroni zleceniodawcy rekompensować wykonawcy zwiększonych wydatków poniesionych przez niego w związku z wykonywaniem zlecenia na wyjeździe. Takie świadczenia są zwolnione z danin na ZUS
Osoba wykonująca na terenie Polski umowę-zlecenie objęta jest obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi. Tak wskazuje art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.).
Natomiast jej art. 18 ust. 3 wskazuje, że podstawą wymiaru do naliczenia składek na ubezpieczenia społeczne takich osób jest przychód w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z tytułu wykonywania umowy-zlecenia – jeżeli w takiej umowie określono odpłatność za jej wykonywanie kwotowo, w kwotowej stawce godzinowej lub akordowej albo prowizyjnie.
Z powyższych przepisów jednoznacznie wynika, że zleceniobiorca wykonujący umowę cywilną w Polsce podlega obowiązkowi ubezpieczeń społecznych, a składki należy opłacić od przychodu uzyskanego przez niego z tej umowy. Co jednak w przypadku, gdy zostanie on wysłany np. za granicę w celu wykonania tam pracy?
To nie stosunek pracy
Jeżeli podczas pracy poza granicami Polski zleceniobiorca nadal podlega polskiemu ustawodawstwu w zakresie zabezpieczenia społecznego (potwierdzeniem tego faktu jest wydany przez ZUS formularz A1), to podstawę wymiaru składek można ustalać tak samo jak dla...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta