Bazylea do poprawki
Nowe regulacje sektora bankowego mogą swymi niekorzystnymi skutkami uderzyć w gospodarkę całej UE – piszą prezes oraz dyrektor Departamentu Zarządzania Ryzykiem Raiffeisen Bank Polska
Globalny kryzys finansowy, którego druga odsłona ciągle trwa, przyniósł nie tylko znaczące zmiany na ekonomicznej mapie świata, ale wywołał ofensywę w kierunku zaostrzenia regulacji obejmujących sektor bankowy. Komisja i Parlament Europejski są w trakcie prac mających na celu zaadaptowanie nowych zaleceń Komitetu Bazylejskiego, znanych jako tzw. Bazylea III dla potrzeb rynków finansowych Unii Europejskiej.
Mimo wagi i możliwych konsekwencji dla gospodarek państw UE dyskusja na temat wpływu Bazylei III na rozwój gospodarczy, szczególnie w państwach środkowej i wschodniej Europy (CEE), jest śladowa, świadomość zaś reperkusji niektórych zapisów – nikła. A trzeba zdawać sobie sprawę, że choć Bazylea III została napisana niejako pod dyktando największych banków amerykańskich (które – co warto podkreślić – nie wdrożyły jeszcze w pełni zapisów Bazylei II), to niekorzystnymi skutkami najbardziej uderzy w większość banków europejskich, a w konsekwencji w gospodarkę UE. Warto więc naświetlić najważniejsze aspekty, które mogą negatywnie wpłynąć również na polski rynek.
Sektor finansowy kredytuje trzy główne siły, na których oparta jest gospodarka: przedsiębiorstwa, klientów indywidualnych oraz instytucje państwowe. Z punktu widzenia rozwoju potencjału gospodarczego korzystne jest, aby to właśnie finansowanie dla firm...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta