Nadpłata z zeznania na inne podatki
Optymalizacja | Wystarczy krótki wniosek, aby zamiast czekać trzy miesiące na zwrot PIT, zaliczyć go na poczet innych należności podatkowych. W ten sposób można np. uiścić VAT za kwiecień
Trwa okres zwrotów przez urzędy skarbowe nadpłat wynikających ze złożonych zeznań rocznych. Warto pamiętać, że taka nadpłata może zostać zaliczona na poczet zaległości podatkowych (jeżeli przedsiębiorca takie posiada) lub bieżących oraz przyszłych podatków.
Zasady zwrotu nadpłaty reguluje ordynacja podatkowa (dalej op).
Kiedy fiskus działa bez wniosku
Z mocy prawa nadpłata wraz z oprocentowaniem podlega zaliczeniu z urzędu na poczet zaległości podatkowych wraz z odsetkami za zwłokę, odsetek za zwłokę określonych w decyzji, o której mowa w art. 53a (określającej wysokość podatku po przeprowadzeniu postępowania), oraz bieżących zobowiązań podatkowych.
Jeżeli więc przedsiębiorca posiada zaległości podatkowe, wówczas nie musi składać do urzędu skarbowego wniosku o zaliczenie nadpłaty na poczet tych zaległości. Urząd powinien zrobić to sam.
Jeżeli na podatniku ciążą zobowiązania z różnych tytułów, to urząd skarbowy nadpłatę zalicza na poczet podatku, począwszy od zobowiązania o najwcześniejszym terminie płatności. Podatnik może jednak wskazać, na poczet którego zobowiązania chce zaliczyć nadpłatę. W tym celu konieczne jest jednak złożenie wniosku.
Nie trzeba czekać trzy miesiące
Zgodnie z art. 73 § 2 pkt 1 op dla podatników podatku dochodowego nadpłata powstaje z dniem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta