Wysokość wpłat bez zmian
Poza kwotami, które pracodawca tworzący fundusz socjalny musi przelać na konto zfśs, są też wpłaty fakultatywne, związane z niepełnosprawnością lub prawem do świadczenia emerytalno-rentowego
Podstawą do naliczenia odpisów na fundusz socjalny jest przeciętne wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej w roku poprzednim lub w jego drugim półroczu – jeżeli było wyższe. Jednak w 2012 r. nie chodzi o rok poprzedni, ale wyjątkowo o 2010 r.
Tym samym tegoroczne odpisy naliczane są w tej samej wysokości co w roku ubiegłym, czyli od przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w drugim półroczu 2010 r. (2917,14 zł).
Zatem wysokość odpisów i zwiększeń w 2012 r. nie uległa zmianie w stosunku do roku poprzedniego.
Wpłaty dobrowolne
Pracodawca może zwiększyć 37,5-proc. podstawowy odpis o 6,25 proc. przeciętnego wynagrodzenia na każdą zatrudnioną osobę, w stosunku do której orzeczono znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności. Gdy firma sprawuje opiekę socjalną nad emerytami i rencistami, w tym także nad tymi ze zlikwidowanych zakładów pracy, może zwiększyć fundusz o 6,25 proc. przeciętnego wynagrodzenia na każdego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta