Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Lekarz nie musi wydawać zwolnienia na weekend

25 maja 2012 | Prawo i praktyka | Radosław Kaczmarek

Podstawę do wypłaty zasiłku chorobowego stanowi tzw. zwolnienie, czyli zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy wystawione na druku ZUS ZLA

Płatnik zasiłku ma obowiązek ustalać uprawnienia do zasiłku za okres wskazany na takim zwolnieniu, w tym kontrolować prawidłowość tego dokumentu pod względem formalnym.

- Pracownica dostarczyła zwolnienie lekarskie wystawione w piątek 11 maja br. na okres od 14 do 24 maja br. Spotykałam się ze zwolnieniami wystawianymi następnego dnia po dniu badania, ale nie miałam do czynienia ze zwolnieniem wydanym tak odlegle w przód. Czy to zwolnienie mogę przyjąć do wypłaty zasiłku? – pyta czytelniczka.

Zgodnie z art. 53 ust. 1 i art. 55 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.) przy ustalaniu prawa do zasiłków i ich wysokości dowodami potwierdzającymi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9241

Wydanie: 9241

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament