Zarządzający firmą pracuje dłużej
Zatrudnieni na stanowiskach kierowniczych nie mają prawa do wynagrodzenia w nadgodzinach. Nie oznacza to jednak, że takie osoby wolno stale obarczać zadaniami ponad normalny wymiar czasu pracy
Zarządzający w imieniu pracodawcy zakładem i kierownicy wyodrębnionych komórek organizacyjnych wykonują, w razie konieczności, pracę poza normalnymi godzinami pracy bez prawa do wynagrodzenia oraz dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych. Taką zasadę przewiduje art. 1514 § 1 kodeksu pracy.
Na równi z pozostałymi
Przy ocenie, czy mamy do czynienia ze stanowiskiem kierowniczym, nie przesądza wpis o tym w umowie o pracę. O kwalifikacji do stanowiska kierowniczego decyduje to, czy spełnione są przesłanki z art. 1514 § 1 k.p.
W praktyce oznacza to, że kierujący komórką organizacyjną, wyodrębnioną w strukturze organizacyjnej zakładu, nie zajmuje stanowiska kierowniczego w rozumieniu kodeksu pracy, jeśli kieruje zespołem pracowników, a jednocześnie wykonuje pracę na równi z członkami kierowanego zespołu.
W wyroku z 16 marca 2010 r. (I PK 202/09) Sąd Najwyższy orzekł, że sprawowanie funkcji kierowniczej w wyodrębnionej, lokalnej jednostce organizacyjnej pracodawcy, znacznie oddalonej od jego siedziby, przez pracownika, który w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta