Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zarządzający firmą pracuje dłużej

25 maja 2012 | Prawo i praktyka | Aneta Mościcka

Zatrudnieni na stanowiskach kierowniczych nie mają prawa do wynagrodzenia w nadgodzinach. Nie oznacza to jednak, że takie osoby wolno stale obarczać zadaniami ponad normalny wymiar czasu pracy

Zarządzający w imieniu pracodawcy zakładem i kierownicy wyodrębnionych komórek organizacyjnych wykonują, w razie konieczności, pracę poza normalnymi godzinami pracy bez prawa do wynagrodzenia oraz dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych. Taką zasadę przewiduje art. 1514 § 1 kodeksu pracy.

Na równi z pozostałymi

Przy ocenie, czy mamy do czynienia ze stanowiskiem kierowniczym, nie przesądza wpis o tym w umowie o pracę. O kwalifikacji do stanowiska kierowniczego decyduje to, czy spełnione są przesłanki z art. 1514 § 1 k.p.

W praktyce oznacza to, że kierujący komórką organizacyjną, wyodrębnioną w strukturze organizacyjnej zakładu, nie zajmuje stanowiska kierowniczego w rozumieniu kodeksu pracy, jeśli kieruje zespołem pracowników, a jednocześnie wykonuje pracę na równi z członkami kierowanego zespołu.

W wyroku z 16 marca 2010 r. (I PK 202/09) Sąd Najwyższy orzekł, że sprawowanie funkcji kierowniczej w wyodrębnionej, lokalnej jednostce organizacyjnej pracodawcy, znacznie oddalonej od jego siedziby, przez pracownika, który w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9241

Wydanie: 9241

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament