W jaki sposób rozliczyć dotację na założenie własnej firmy
Bezrobotnemu, który dostał wsparcie na rozpoczęcie działalności gospodarczej, bardziej opłaca się sfinansować nim zakup drobnego sprzętu niż środków trwałych. Tylko te pierwsze wydatki zaliczy bowiem do kosztów podatkowych
- Jako osoba bezrobotna otrzymałem z powiatowego urzędu pracy dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej (agencja reklamowa). Została ona przyznana z Funduszu Pracy.
Kupiłem za to środki trwałe (wartość każdego z nich przekracza 3,5 tys. zł), drobne wyposażenie biura, a także sfinansowałem wykonanie strony internetowej. W jaki sposób powinienem rozliczyć dotację i wydatki w księdze przychodów i rozchodów? Czy otrzymane środki muszę opodatkować VAT? Czy mogę odliczyć podatek naliczony od zakupów? – pyta czytelnik.
Dotacja przyznana osobom bezrobotnym z Funduszu Pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej jest przychodem zwolnionym z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 121 ustawy o PIT.
Zwolnieniem tym objęte są jednorazowe środki przyznane bezrobotnemu na podjęcie działalności, o których mowa w art. 46 ust. 1 pkt 2 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn. DzU z 2008 r. nr 69, poz. 415 ze zm.).
Pomoc przyznaje starosta
Chodzi tu o środki z Funduszu Pracy, które starosta może przyznać bezrobotnemu jednorazowo na podjęcie działalności gospodarczej, w tym na pokrycie kosztów pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa związane z podjęciem tej działalności, w wysokości określonej w umowie, nie wyższej jednak od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta