Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W jaki sposób rozliczyć dotację na założenie własnej firmy

12 czerwca 2012 | Prawo i praktyka | Aneta Szwęch

Bezrobotnemu, który dostał wsparcie na rozpoczęcie działalności gospodarczej, bardziej opłaca się sfinansować nim zakup drobnego sprzętu niż środków trwałych. Tylko te pierwsze wydatki zaliczy bowiem do kosztów podatkowych

- Jako osoba bezrobotna otrzymałem z powiatowego urzędu pracy dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej (agencja reklamowa). Została ona przyznana z Funduszu Pracy.

Kupiłem za to środki trwałe (wartość każdego z nich przekracza 3,5 tys. zł), drobne wyposażenie biura, a także sfinansowałem wykonanie strony internetowej. W jaki sposób powinienem rozliczyć dotację i wydatki w księdze przychodów i rozchodów? Czy otrzymane środki muszę opodatkować VAT? Czy mogę odliczyć podatek naliczony od zakupów? – pyta czytelnik.

Dotacja przyznana osobom bezrobotnym z Funduszu Pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej jest przychodem zwolnionym z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 121 ustawy o PIT.

Zwolnieniem tym objęte są jednorazowe środki przyznane bezrobotnemu na podjęcie działalności, o których mowa w art. 46 ust. 1 pkt 2 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn. DzU z 2008 r.  nr 69, poz. 415 ze zm.).

Pomoc przyznaje starosta

Chodzi tu o środki z Funduszu Pracy, które starosta może przyznać bezrobotnemu jednorazowo na podjęcie działalności gospodarczej, w tym na pokrycie kosztów pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa związane z podjęciem tej działalności, w wysokości określonej w umowie, nie wyższej jednak od...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9255

Wydanie: 9255

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament