A może mediacja
Zasadą jest, że koszty postępowania mediacyjnego strony ponoszą po połowie
Obecnie na znaczeniu zyskuje znacząco instytucja mediacji. Mediacje prowadzi się na podstawie umowy stron albo na podstawie skierowania do niej przez sąd. Mediacja jest instytucją różniącą się od ugody zawartej przed sądem powszechnym na mocy zawezwania strony do próby ugodowej. Wtedy rolę analogiczną do roli mediatora pełni sędzia sądu powszechnego. Ugoda taka nie podlega też zatwierdzeniu.
Trend rozwojowy
Co do obserwowanego trendu rozwoju mediacji warto wskazać, iż powstają nowe, profesjonalne centra mediacji, zaś wiedza o samej instytucji i możliwościach jej wykorzystania jest popularyzowana w środowisku. Przekłada się to na wzrastającą sukcesywnie liczbę spraw poddanych mediacjom oraz liczbę spraw, które znajdują swój pozytywny finał dzięki mediacjom.
Salomonowe rozstrzygnięcia
Należy mieć na uwadze, że w postępowaniu mediacyjnym nie należy raczej spodziewać się rozstrzygnięcia zadośćczyniącego całkowicie żądaniu jednej ze stron postępowania. Rozstrzygnięcie ugody zawartej przed mediatorem jest z zasady rozwiązaniem salomonowym i uwzględnia interesy obu stron. Jako zasadnicze zalety mediacji wskazuje się m.in. zupełne odformalizowanie postępowania, bardzo niskie koszty oraz bardzo krótki czas jej trwania.
Z informacji Centrum Mediacji przy Sądzie Arbitrażowym przy Krajowej Izbie Gospodarczej wynika, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta