Scenariusz Boniego
Likwidacja Funduszu Kościelnego zaszkodzi mniejszym Kościołom bardziej niż wielkiemu Kościołowi katolickiemu – pisze publicysta
Nikt nie oczekiwał, że negocjacje rządu Donalda Tuska z Kościołami w sprawie likwidacji Funduszu Kościelnego okażą się tak długie i trudne. Rząd reprezentowany przez Michała Boniego, szefa Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, forsuje w miejsce dotacji z funduszu odpis z PIT na poziomie 0,3 proc. Kościół katolicki i inne związki wyznaniowe oczekują możliwości odpisywania 1 proc.
Liczne media przedstawiają to jako efekt chciwości katolickich hierarchów, zapominając, że przy stole rokowań siedzą też przedstawiciele innych Kościołów. Mało kto też zauważa, jak rewolucyjny jest eksperyment oparcia finansów kościelnych na odpisach wiernych.
Fanfary i dementi
„Likwidacja Funduszu Kościelnego i wprowadzenie zamiast tego 0,3-proc. odpisu od podatku jest praktycznie przesądzone" – mówił 31 maja w Radiu TOK FM minister Boni w rozmowie z Janiną Paradowską.
Boni zabrał głos po przedstawieniu dzień wcześniej stanu negocjacji z Kościołami na posiedzeniu Rady Ministrów, więc jego wypowiedzi uważnie słuchano w episkopacie jako stanowiska całego rządu z premierem Tuskiem na czele. Według Boniego dyskusja ze związkami wyznaniowymi dotyczyć ma już tylko długości okresu przejściowego, w którym państwo będzie dopłacać do kwot uzyskanych z odpisu. Boni proponował wcześniej dwa lata, ale w TOK FM podwoił ofertę. – Jesteśmy gotowi do wydłużenia okresu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta