Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Uznaniowość pracodawcy w wynagradzaniu jest ograniczona

12 czerwca 2012 | Prawo i praktyka | Ryszard Sadlik

Co do zasady pracownik nie wywalczy nagrody przed sądem. Uda mu się to jednak, jeśli szef wadliwie postępował przy jej przyznaniu lub uhonorował nią, a następnie odmawia tej wypłaty

Pracownikom, którzy przez wzorowe wypełnianie obowiązków, przejawianie inicjatywy w pracy i podnoszenie jej wydajności oraz jakości przyczyniają się szczególnie do wykonywania zadań zakładu, można przyznać nagrody i wyróżnienia. Tak stanowi art. 105 kodeksu pracy. Odpis zawiadomienia o takiej gratyfikacji składa się do akt osobowych pracownika.

Nagroda to pieniężne lub rzeczowe nieobowiązkowe świadczenie przyznawane pracownikowi przez szefa. W ten sposób pozytywnie oddziałuje on na zachowania załogi w procesie pracy.

Szef ograniczony

Przyznanie pracownikowi nagrody zależy od pracodawcy. Jej uznaniowy charakter wyraża się więc w tym, że ma on swobodę w jej przyznaniu lub odmowie. Tak wskazał Sąd Najwyższy w wyroku z 8 czerwca 1977 r. (I PR 175/76). Stwierdził, że zarówno przyznanie jej pracownikowi, jak i określenie wysokości nagrody należy do zakresu swobodnego uznania zakładu.

Nie jest to jednak wolność...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9255

Wydanie: 9255

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament