Paris zaćmiła Marsa
Lata temu Voyager służył nam do badania tzw. zewnętrznych planet – przede wszystkim Urana i Neptuna – które nie były dostatecznie dokładnie sfotografowane - mówi Steven A. Hawley, astronom i astronauta
W połowie czerwca media poinformowały, że sonda Voyager I, wystrzelona 34 lata temu, zbliżyła się do granicy Układu Słonecznego. Czy to ekscytująca wiadomość?
Steven A. Hawley, astronom i astronauta: Jak najbardziej! Voyager to najdalej wysłany obiekt zbudowany przez człowieka.
Co zawdzięcza mu nauka?
Lata temu Voyager służył nam do badania tzw. zewnętrznych planet – przede wszystkim Urana i Neptuna – które nie były dostatecznie dokładnie sfotografowane. To, co udało się zebrać dzięki tej sondzie, pozwoliło nam lepiej zrozumieć, w jaki sposób powstał Układ Słoneczny i czym różnią się od siebie planety. Te dane z kolei umożliwiają nam dokładniejsze poznanie planet, które dziś odkrywamy wokół innych gwiazd. Praca, którą wykonał Voyager, była bez wątpienia przełomowa, choć od tego czasu minęło już blisko 30 lat.
A co zawdzięczamy mu dziś?
Do tej pory nie mieliśmy danych pokazujących, jak wyglądają warunki na krańcach Układu Słonecznego. Dzięki Voyagerowi możemy dokładniej zbadać obszar kosmosu, który do tej pory był poza naszym zasięgiem: wiemy, w jaki sposób Układ Słoneczny ustępuje miejsca przestrzeni międzygwiezdnej.
Voyagera dzieli obecnie od Ziemi 18...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta