Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czasami położenie budowli decyduje, gdzie trzeba zapłacić podatek

19 lipca 2012 | Prawo i praktyka | Krzysztof Pysz

VAT | Wyjątkiem od reguły określającej miejsce opodatkowania jest wyznaczenie go według położenia nieruchomości. Brak zamkniętego katalogu usług rozliczanych w ten sposób powoduje kłopoty z ustaleniem świadczeń, których ten wyjątek dotyczy

Aby usługa była opodatkowana w Polsce, musi być wykonana na terytorium Polski (art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). Jednak ustalenie miejsca świadczenia nie polega zasadniczo na ustalaniu miejsca wykonywania przez usługodawcę faktycznych czynności. Właściwe przepisy decydują o tym, że w określonych okolicznościach, tzn. gdy uwzględni się pewne niebudzące wątpliwości cechy (np. miejsce siedziby), domniemywa się, że dany kraj jest miejscem świadczenia usługi. Według tej reguły miejscem świadczenia usług między przedsiębiorcami jest miejsce siedziby lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej nabywcy (art. 28b ustawy o VAT), a gdy odbiorcą jest osoba fizyczna niebędąca przedsiębiorcą, miejscem świadczenia jest siedziba lub stałe miejsce prowadzenia działalności usługodawcy (art. 28c ustawy o VAT).

Liczą się cechy świadczeń

Ustawodawca odchodzi niekiedy od reguły ogólnej określającej miejsce opodatkowania. Tego rodzaju wyjątkiem jest opodatkowanie według miejsca położenia nieruchomości. Otwarty katalog usług rozliczanych w ten sposób powoduje przy tym kłopoty z właściwym ustaleniem, które świadczenia są opodatkowane według reguł innych niż ogólna. Podatnicy muszą w sposób skrupulatny przyjrzeć się wtedy cechom wykonywanych lub nabywanych świadczeń, co jednak nie jest proste i może powodować trudności interpretacyjne.

Zgodnie z art. 28e ustawy o VAT...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9287

Wydanie: 9287

Spis treści
Zamów abonament