Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wypłata dywidendy rzeczowej podlega opodatkowaniu VAT

19 lipca 2012 | Prawo i praktyka | Aneta Winiarska

W przypadku przekazania na rzecz wspólników dywidendy w formie niepieniężnej, po stronie spółki powstanie obowiązek w podatku od towarów i usług

Tak orzekł WSA we Wrocławiu 21 czerwca 2012 r. (I SA/Wr 517/12).

Spółka komandytowo-akcyjna przewiduje możliwość wypłaty akcjonariuszom dywidendy niepieniężnej, której przedmiotem są stanowiące majątek spółki rzeczy i prawa. We wniosku o interpretację przepisów spółka zapytała, czy wypłata akcjonariuszom dywidendy niepieniężnej będzie rodziła po stronie spółki powstanie obowiązku w VAT. Zdaniem spółki, mimo że ustawa o VAT nakazuje w niektórych sytuacjach rozpoznawać jako odpłatną dostawę towarów (odpłatne świadczenie usług) czynności nieodpłatnego przekazania towarów i usług na rzecz akcjonariuszy, to przedmiotowa transakcja nie może być tak zakwalifikowana. Z nieodpłatnym świadczeniem usług (dostawą towarów) mamy bowiem do czynienia wtedy, gdy dana usługa (dostawa towarów) jest odpłatna, a jedynie wykonujący (dostawca) rezygnuje z wynagrodzenia.

Organ, nie zgadzając się ze...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9287

Wydanie: 9287

Spis treści
Zamów abonament