Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Problem jest także z hostingiem

19 lipca 2012 | Prawo i praktyka | Krzysztof Pysz

Gdy dla nabywcy nie jest ważne, w którym miejscu zlokalizowane są serwery usługodawcy i nie ma on kontaktu z fizycznym miejscem przechowywania danych, usługa powinna być opodatkowana według reguły ogólnej – w miejscu siedziby nabywcy

Określenie miejsca świadczenia dla celów podatku od wartości dodanej nie jest dowolne, nie wynika też z jakichś cech fizycznych tej czynności, lecz następuje według reguł wytyczonych przepisami prawa.

Ostatnio sporo uwagi w orzecznictwie poświęca się usługom magazynowania, na  które składają się czynności polegające na udostępnieniu konkretnej powierzchni oraz czynności polegające na obsłudze administracyjno-logistycznej towarów, stanowiąc łącznie niepodzielne świadczenie. Zresztą w tym zakresie zostało skierowane pytanie do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego z 8 lutego 2012 r., I FSK 611/11). Usługi kompleksowe magazynowania są zawsze w pewnym stopniu związane z nieruchomością. Największym jednak problemem jest właśnie ocena tego stopnia, co ma przełożenie na ustalenie miejsca opodatkowania.

Trudności z charakterystyką

Podobna problematyka, mogąca powodować takie same komplikacje interpretacyjne, dotyczy usług hostingowych. Z tym że te świadczenia są jeszcze trudniejsze do scharakteryzowania, biorąc pod uwagę stopień ich związania z nieruchomością. Oczywiste jest, iż nie są to świadczenia jednorodne. W prawie cywilnym określa się je mianem umów nienazwanych o charakterze mieszanym, czyli zawierających elementy umów nazwanych (np. umowa najmu, dzierżawy) oraz pozostałe elementy,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9287

Wydanie: 9287

Spis treści
Zamów abonament