Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

To, co pożyczyło jedno, oddadzą oboje małżonkowie

19 lipca 2012 | Prawo | Łukasz Sitek

Gdy mąż funduje wakacyjny wyjazd nie za gotówkę, tylko za kredyt zaciągnięty w banku, do jego spłaty dorzuci się też żona. Nawet gdy o nim nic nie wiedziała

Sekrety finansowe jednego z małżonków wychodzą na jaw często dopiero wtedy, gdy pojawia się problem ze spłatą zaciągniętego kredytu.  Pół biedy, gdy np. mąż za pożyczone pieniądze zabiera rodzinę na wakacje. Gorzej, gdy wydaje je na przyjemności, z których tylko on korzysta.

Kto i kiedy będzie spłacał tak zaciągnięty kredyt, zależy od ustroju majątkowego, w jakim pozostają małżonkowie. Jeśli decydując się na ślub, nie zawarli intercyzy (czyli umowy  o rozdzielności majątkowej), to po wypowiedzeniu sakramentalnego „tak" wszystko, czego się dorobią, należy do obojga. To samo dotyczy kredytów: zaciągnięte przez oboje, obciążają ich wspólnie. Mąż i żona spłacają je razem.

Zdarza się jednak, że...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9287

Wydanie: 9287

Spis treści
Zamów abonament