Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czeskie wskazanie moralne

19 lipca 2012 | Publicystyka, Opinie | Ewa K. Czaczkowska
Ewa K. Czaczkowska
autor zdjęcia: Rafał Guz
źródło: Fotorzepa
Ewa K. Czaczkowska
W komisji wspólnej przedstawicieli rządu  i episkopatu trwa spór o wysokość odpisu  od podatku
autor zdjęcia: Waldemar Kompała
źródło: Fotorzepa
W komisji wspólnej przedstawicieli rządu i episkopatu trwa spór o wysokość odpisu od podatku

Gdy rząd i posłowie w Czechach chcą dać Kościołom pełne odszkodowanie za zagrabione mienie, gabinet Tuska nie może się zdecydować, by podwyższyć odpis podatkowy na rzecz Kościołów o... 0,2 punktu procentowego. – pisze publicystka „Rzeczpospolitej”

Decyzja Izby Poselskiej czeskiego parlamentu sprzed kilku dni jest interesująca w kontekście polskich rozmów o Funduszu Kościelnym i nieistniejącej już Komisji Majątkowej. Posłowie zsekularyzowanych Czech zrobili bowiem to, co w polskim – w większości katolickim przecież – społeczeństwie okazuje się niemożliwe: chcą oddać Kościołowi całe mienie zabrane przez komunistów w latach 1948 – 1990. Jest to decyzja tyle sprawiedliwa, ile odważna.

Podjęta została w kraju uznawanym za jeden z najbardziej zlaicyzowanych w Europie, gdzie ok. 60 proc. społeczeństwa uważa się za agnostyków, a przynależność do Kościoła katolickiego deklaruje – w zależności od badań – od 10 do ponad 20 proc. ludzi.

Oddać zagrabione

Komuniści w Czechach zabrali Kościołom po 1948 roku ponad 260 tys. hektarów lasu i ziemi oraz 324 budynki. Ten majątek wyceniony jest dzisiaj na 134 miliardy koron, czyli ponad 22 miliardy złotych. Około 80 procent jego wartości należało do Kościoła katolickiego, reszta do dziesięciu innych Kościołów oraz gmin żydowskich. I tyle – zdecydowali posłowie – państwo ma im zwrócić. 75 miliardów koron, czyli niemal 12,4 miliarda złotych stanowi wartość tego, co można jeszcze oddać w naturze. Za resztę zabranego mienia państwo wypłaci odszkodowanie w wysokości 59 miliardów koron (9,7 miliarda złotych).

Te dane publikowane przez ks. prof....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9287

Wydanie: 9287

Spis treści
Zamów abonament