Nadgodziny niewykluczone także przy samodzielnym organizowaniu zadań
WYNAGRODZENIA | Szef musi wyznaczyć zatrudnionym takie zadania, które będą mogli wykonywać w normach ustalonych przez kodeks. Przeciążając ich obowiązkami, zapłaci nadliczbówki
Anna Abramowska
Zatrudniamy pracowników w podstawowym systemie czasu pracy (od 9 do 17). Część pracuje jednak w zadaniowym systemie i sami decydują o dziennym rozkładzie obowiązków. Ostatnio część załogi buntuje się przed rzekomym nawałem dodatkowych zajęć, który burzy ich dotychczasowe przyzwyczajenia wczesnego wychodzenia z firmy. Zatrudnieni grożą, że zaczną upominać się o wynagrodzenie za nadgodziny. Czy rzeczywiście mają do tego prawo? – pyta czytelnik.
Nie będzie większych poborów za ślamazarność
Zadaniowy czas pracy przewiduje art. 140 k.p. Zgodnie z nim w przypadkach uzasadnionych rodzajem pracy lub jej organizacją albo miejscem wykonywania wolno stosować system zadaniowy. Jeśli zatrudniony chce tak pracować, potrzebne jest postanowienie o wykonywaniu obowiązków w ten sposób w jego umowie o pracę.
Także w regulaminie pracy mogą znaleźć się przepisy przesądzające o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta