Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dla ZUS nie ma umowy agencyjnej

19 lipca 2012 | Prawo i praktyka | Michał Jakubowski

UBEZPIECZENIA | Pośrednictwo między bankiem a klientem może świadczyć tylko agent będący przedsiębiorcą. Nie płaci on składek od przychodów z kontraktu, lecz z racji prowadzonej działalności

Jak wskazuje art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.; dalej ustawa o sus), obowiązek ubezpieczeń emerytalnego i rentowych obejmuje osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub zlecenia albo innego kontraktu o świadczenie usług, do którego zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia. Objęta jest ona również obligatoryjnym ubezpieczeniem wypadkowym, a jedynie chorobowe jest dla niej dobrowolne.

Składki społeczne za takiego ubezpieczonego musi naliczać i odprowadzać (a w części również finansować) zleceniodawca. Ich wysokość ustala od przychodu, jaki uzyskuje wykonawca kontraktu – jeśli odpłatność określono w umowie kwotowo, w kwotowej stawce godzinowej, akordowej albo prowizyjnie. Z zasady taki warunek opłacania składek dotyczy również umowy agencyjnej. Jeżeli bowiem sposób wynagradzania nie został w tym kontrakcie określony, agentowi należy się prowizja. Tak wynika z art. 7581 kodeksu cywilnego. W konsekwencji przy  umowie agencyjnej podstawą do naliczania składek powinien być przychód, jaki agent uzyskuje z tytułu wykonania umowy. Jednak w praktyce tak się nie dzieje.

W biznesie

Jak bowiem wskazuje art. 758 k.c., przez umowę agencyjną przyjmujący zlecenie (agent) zobowiązuje się w zakresie działalności swego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9287

Wydanie: 9287

Spis treści
Zamów abonament