Przejazd do magazynu przez cudzą własność jest możliwy
Przedsiębiorca może budować na działce, która nie ma dostępu do drogi publicznej. Jest jednak jeden warune – musi zadbać o ustanowienie służebności drogi konieczne
Często zdarza się, że atrakcyjna nieruchomość nie jest położona bezpośrednio przy ulicy czy drodze. Nie oznacza to jednak, że nie może mieć ona charakteru budowlanego. Przepisy dopuszczają bowiem ustanowienie służebności drogi koniecznej. Dzięki temu urzędnicy wydający decyzję o warunkach zabudowy, oraz pozwolenie na budowę uważają, że działka posiada dostęp do drogi, bez którego przedsiębiorca nie ma szans na rozpoczęcie jakiejkolwiek budowy.
Jak zapewnić sobie drogę
Ustanowienia omawianego typu drogi może żądać właściciel działki (lub użytkownik wieczysty) od właścicieli gruntów sąsiednich.
Uwaga! Właściciel nieruchomości może się domagać ustanowienia na jego rzecz drogi koniecznej, także gdy ma ona dostęp do drogi publicznej, ale jest on nieodpowiedni. O tym, czy istniejący dostęp nieruchomości do drogi publicznej jest „odpowiedni", decydują zawsze wszystkie okoliczności konkretnej sprawy.
Wymagają one rozważenia, czy zapewniona jest niezbędna ze społeczno-gospodarczego punktu widzenia łączność nieruchomości z należącymi do niej budynkami gospodarczymi, czy możliwe jest normalne gospodarcze korzystanie z nieruchomości (postanowienie Sądu Najwyższego Izba Cywilna z 7 marca 2007 r., II CSK 482/2006).
Dwa sposoby
Zasady ustalania drogi koniecznej reguluje art. 145 kodeksu cywilnego. Wynika z niego, że zabiegać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta