Jakie są skutki podatkowe otrzymania unijnej dotacji
Pomoc finansowa na nabycie środka trwałego nie jest przychodem przedsiębiorcy opodatkowanego PIT bądź korzysta ze zwolnienia z CIT, jeżeli od tego środka dokonuje się odpisów amortyzacyjnych
Otrzymanie dotacji z funduszy unijnych, mających na celu inwestycyjne wsparcie potencjału gospodarczego przedsiębiorstw, jest atrakcyjnym źródłem dofinansowania rozwoju firm. Aktualnie źródłem pozyskiwania takich dotacji są programy funkcjonujące na poziomie krajowym oraz programy regionalne, właściwe dla każdego województwa.
Na płaszczyźnie prawa podatkowego prezentacja skutków otrzymania przez przedsiębiorcę dotacji na nabycie środka trwałego w obszarze opodatkowania dochodów podatkiem dochodowym od osób fizycznych oraz podatkiem dochodowym od osób prawnych wymaga rozważenia wielu kwestii.
Chodzi m.in. o ewentualne uznanie dotacji za przychód, przedstawienie zasad amortyzacji środka trwałego nabytego w oparciu o otrzymaną na ten cel dotację oraz rozważenie zagadnień podatkowych następstw zbycia takiego składnika majątku.
Jak jest w przypadku osób fizycznych...
Podstawowym zagadnieniem w zakresie rozpatrywanej problematyki jest ustalenie, czy w świetle regulacji zarówno ustawy o PIT, jak i ustawy o CIT otrzymana dotacja na nabycie środka trwałego jest kwalifikowana jako przychód podlegający opodatkowaniu.
Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o PIT za przychody z działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta