Jak sponsor rozlicza wydatki na reklamę
Rosnąca z każdym rokiem skala wydatków na sponsoring skłania do zastanowienia się, w jaki sposób formułować umowy, aby były bezpieczne z punktu widzenia rozliczeń z fiskusem oraz jak zabezpieczyć się na wypadek kontroli podatkowej
Sponsorowanie klubów sportowych, wydarzeń kulturalnych, audycji telewizyjnych lub radiowych jest coraz większym elementem budżetu marketingowego firm.
Wartość samego sponsoringu sportowego w 2011 r. wyniosła 2,7 mld zł. Przyjmując założenie, że kwota ta została wydatkowana przede wszystkim przez podmioty gospodarcze, będące osobami prawnymi, teoretycznie może to oznaczać obniżenie zobowiązań podatkowych z tego tytułu w samym tylko 2011 r. na łączną kwotę ponad 0,5 mld zł.
Wzajemne świadczenia
Zgodnie z definicją słownikową sponsoring to finansowanie czegoś, często w zamian za reklamowanie własnej działalności. Na gruncie tej definicji jako sponsoring należałoby traktować przysporzenie majątkowe (np. w formie pieniężnej lub rzeczowej) dokonywane przez firmę, instytucję, osobę fizyczną (sponsora) na rzecz innej osoby, organizacji, instytucji (sponsorowanego), w celu wykonania przez niego czynności określonych w umowie sponsoringu, w szczególności: reklamowania, promowania sponsora lub jego produktów, informowania o samym sponsoringu i sponsorze.
Na tle takiej definicji można uznać, że umowa sponsoringu polega na wzajemnych świadczeniach sponsora i sponsorowanego, tj.: sponsor przekazuje sponsorowanemu określoną kwotę środków finansowych lub innych zasobów, a w zamian sponsorowany wykonuje uzgodnione ze sponsorem świadczenia....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta