Nadgodziny nie zwiększą zasiłku
Pensję za pracę nadliczbową wlicza się do podstawy wymiaru zasiłku w faktycznej kwocie. Ale tylko tym osobom, które świadczyły zadania ponadwymiarowe
Podstawę wymiaru świadczeń chorobowych przysługujących ubezpieczonemu będącemu pracownikiem stanowi jego przeciętne miesięczne wy- nagrodzenie wypłacone za 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.
Jak wskazuje art. 36 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm); dalej ustawa zasiłkowa.
Są jednak sytuacje, kiedy w czasie tych 12 miesięcy nie osiągnął żadnego wynagrodzenia, ponieważ przebywał na urlopie wychowawczym, bezpłatnym lub odbywał czynną służbę wojskową. W takim przypadku wysokość należnego mu zasiłku należy ustalać w taki sam sposób jak dla pracownika, który zachorował w pierwszym miesiącu zatrudnienia. Wówczas znaczenie mają stałe i zmienne składniki wynagrodzenia.
- Pracownica przebywa na urlopie wychowawczym udzielonym od 1 grudnia 2010 r. do 31 października br. W tym czasie, 18 września br., urodziła dziecko. Podstawę wymiaru zasiłku musimy ustalić z wynagrodzenia za wrzesień br. Przyjmiemy wynagrodzenie stałe wskazane w umowie, ale zastanawiamy się, czy trzeba również wliczyć dodatek za godziny nadliczbowe w przeciętnej miesięcznej wysokości wypłaconej osobom zatrudnionym na takim samym stanowisku – pyta czytelniczka.
Podstawą wymiaru zasiłków...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta