Plac budowy z wieloma firmami może rodzić kłopoty
Obowiązkiem stron umowy o roboty budowlane jest współdziałanie i współpraca w wykonaniu przyjętego na siebie zobowiązania wykonania określonych prac
Dziś, w dobie korzystania ze środków pomocowych Unii Europejskiej, umowa o roboty budowlane stanowi jedną z częściej zawieranych umów w obrocie gospodarczym pomiędzy przedsiębiorcami.
Regulacja kodeksu cywilnego nie wymaga posiadania przez strony umowy o roboty budowlane żadnych szczególnych uprawnień, czynią to dopiero inne przepisy, np. ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 243, poz. 1623 ze zm.).
Jakie umowy
Zgodnie z art. 647 k.c. wykonawca zobowiązuje się do oddania przewidzianego w umowie obiektu, wykonanego zgodnie z projektem i z zasadami wiedzy technicznej, a inwestor zobowiązuje się do dokonania wymaganych przez właściwe przepisy czynności związanych z przygotowaniem robót, w szczególności do przekazania terenu budowy i dostarczenia projektu, oraz do odebrania obiektu i zapłaty umówionego wynagrodzenia.
W charakterze wykonawców występują zwykle podmioty słabsze ekonomicznie od inwestora
Z tego wynika, że inwestorem czy wykonawcą może być zarówno osoba fizyczna, jak i osoba prawna. W obrocie gospodarczym jako strony tych umów występują najczęściej jednoosobowi przedsiębiorcy i wielkie podmioty wyspecjalizowane w prowadzeniu określonego rodzaju robót budowlanych z wieloletnim doświadczeniem na rynku krajowym czy międzynarodowym.
Specyfika...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta