Kiedy podatek u źródła od użytkowania urządzenia przemysłowego
Pobór daniny od należności z tytułu korzystania z urządzeń przemysłowych nie jest już regulowany w modelowej konwencji OECD. Podatnicy nie mają więc aktualnych wskazówek interpretacyjnych, jakie dawał oficjalny komentarz do niej.
Ustalając obowiązek zapłaty podatku u źródła od tzw. urządzeń przemysłowych. płatnik musi wziąć pod uwagę wiele czynników. Należy zbadać, czy w ogóle mamy do czynienia z takim urządzeniem, a jeśli tak, to na jakiej podstawie prawnej z niego korzystamy oraz czy występują tzw. usługi towarzyszące.
20 proc. do pobrania
Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 26 ust. 1 ustawy o CIT podmiot krajowy wypłacający na rzecz podmiotu niebędącego polskim rezydentem należności m.in. z tytułu „użytkowania lub prawa do użytkowania urządzenia przemysłowego" jest zobowiązany do pobrania podatku u źródła w wysokości 20 proc.
Przepisy ustawy o CIT w tym zakresie stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, co oznacza, że płatnik może skorzystać z regulacji zawartych w takich umowach (np. zastosować niższą stawkę). Płatnik musi wtedy jednak spełnić dodatkowe wymogi (np. uzyskać certyfikat rezydencji).
Dodatkowo należy przypomnieć, że w przypadku gdy wypłata należności z tego tytułu ma miejsce pomiędzy podmiotami powiązanymi, to mogą one zastosować stawkę preferencyjną.
Fiskus za szeroką interpretacją...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta