Kto będzie płacił zasiłki w 2013 roku
30 listopada to ważna data dla małych firm. Od stanu zatrudnienia w tym dniu zależy, czy w przyszłym roku pracodawca będzie wypłacał swoim zatrudnionym świadczenia chorobowe, czy obowiązek ten spadnie na organ rentowy.
Płatnikiem zasiłków z ubezpieczenia chorobowego jest albo firma, albo ZUS. Ostatni dzień listopada decyduje o tym, kto w przyszłym roku kalendarzowym zapłaci za chorobę czy macierzyństwo.
30 listopada trzeba zatem przeliczyć, ile osób zgłoszonych jest do ubezpieczenia chorobowego. W stosunku do tych płatników składek, którzy w tym terminie nie będą wskazywali nikogo do tego ubezpieczenia, przesądzający będzie stan ubezpieczonych na pierwszy miesiąc, w którym dokonają takiego zgłoszenia.
Powyżej 20 ubezpieczonych
Jeśli na 30 listopada 2012 r. pracodawca będzie zgłaszał do ubezpieczenia chorobowego co najmniej 21 osób, to od 1 stycznia 2013 r. będzie płatnikiem m.in. zasiłków chorobowych, macierzyńskich czy opiekuńczych.
Tak stanowi art. 61 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm., dalej ustawa zasiłkowa). Jeśli zadeklaruje mniej osób do chorobowego, obowiązki płatnicze przejmie ZUS. Płatnik jedynie będzie je wykazywał w dokumentacji przekazywanej do Zakładu.
Co ważne, ustalając liczbę ubezpieczonych, nie ma znaczenia, czy podwładni podlegają ubezpieczeniu obowiązkowo (np. pracownicy), czy dobrowolnie (np. zleceniobiorcy). Nie jest też istotne, czy pracują na pełnym etacie,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta