Nie tylko kary umowne
Troska o to, aby dokumentacja budowy była prowadzona należycie spoczywa na obu stronach procesu inwestycyjnego.
PRZEDSIĘBIORCY
W kontekście prowadzonych robót budowlanych często pojawiają się pytania: jakimi instrumentami dysponuje wykonawca, które miałyby na celu „zdyscyplinowanie" inwestora; co może zrobić inwestor, kiedy roboty budowlane nie są wykonywane?
Treść zawieranych umów o roboty budowlane zawiera różnorakie typy stosowanych zabezpieczeń prawidłowego wykonania robót objętych umową. Są to przede wszystkim:
- kary umowne,
- kaucje gwarancyjne czy też
- gwarancje wystawione przez banki bądź ubezpieczycieli.
Namiastka odszkodowania
Kary umowne, które mogą zostać zastrzeżone w umowie o roboty budowlane na wypadek niewykonania czy nieprawidłowego wykonania robót budowlanych, stanowią surogat odszkodowania. Najczęściej o obowiązku zapłaty kary umownej mówimy w przypadku zwłoki w wykonaniu zobowiązania określonego w umowie o roboty budowlane.
Z reguły strony zastrzegają taką możliwość w przypadku zwłoki wykonawcy z tytułu wykonania i oddania określonego zakresu robót czy całości robót w umówionym czasie jak też zwłoki w terminowym usuwaniu usterek.
W praktyce obowiązek zapłaty kary umownej przez wykonawcę jest realizowany poprzez potrącenie w odpowiedniej wysokości dokonywane przez inwestora. Aby wykonawca mógł ochronić się przed zgłoszeniem żądania zapłaty kary umownej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta