Należności od pracownika można umorzyć
Jeżeli pracodawca nie będzie od zatrudnionej osoby dochodził zapłaty z tytułu powstałych niedoborów, to ta osoba uzyskuje korzyść w postaci zaoszczędzenia określonego wydatku. Jest to jej przychód ze stosunku pracy.
- Zdarzają się sytuacje , gdy u pracodawcy w wyniku np. przeprowadzonej inwentaryzacji stwierdzone zostaną niedobory ilościowe w mieniu powierzonym pracownikom. Kosztami niedoborów pracodawca może – zgodnie z przepisami kodeksu pracy – bądź obciążyć pracownika, bądź umorzyć je w całości lub w części. Jakie skutki podatkowe będą się wiązać z obciążeniem lub umorzeniem wierzytelności po stronie pracownika? – pyta czytelnik.
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych w art. 12 ust. 1 jako przychody ze stosunku pracy definiuje wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta