Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Likwidacja sądów: „lub czasopisma” legislacyjnie blisko

22 listopada 2012 | Prawo | Rafał Puchalski
autor zdjęcia: Paweł Gałka
źródło: Rzeczpospolita

Podczas przygotowania rozporządzenia w sprawie likwidacji sądów mogło dojść do jaskrawego naruszenia procedury legislacyjnej – pisze sędzia

Od 1 stycznia 2012 r. Polska dołączyła do grupy krajów, które całkowicie zinformatyzowały publikowanie przepisów prawa. Nie tylko Dziennik Ustaw i Monitor Polski, ale także inne dzienniki urzędowe poszczególnych ministerstw są oficjalnie wydawane wyłącznie w wersji elektronicznej – na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Wydawałoby się, że jest to słuszne rozwiązanie, gdyby nie deja vu, które przeżyłem na gruncie dzisiejszego sposobu stanowienia prawa w Polsce, a które przypomniało mi słynne „... lub  czasopisma...".

Sprawa dotyczy treści rozporządzenia ministra sprawiedliwości z 25 października 2012 r., które ukazało się w DzU z 8 listopada 2012 r. pod pozycją nr 1223 w sprawie ustalenia siedzib i obszarów właściwości sądów apelacyjnych, sądów okręgowych i sądów rejonowych.

Bez ogłoszenia cytowanego rozporządzenia mielibyśmy sytuację zniesienia z 1 stycznia 2013 r. również sądów okręgowych i apelacyjnych.

Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że nie jest to tekst, który był konsultowany z uprawnionymi organami,  w tym Krajową Radą Sądownictwa, Sądem Najwyższym itd., albowiem wcześniej jego miejsce zajmował całkiem inny dokument nazywany na stronie „projektem z dnia 5.10.2012 r.".

Bez opinii

Konieczność prowadzenia konsultacji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9393

Wydanie: 9393

Spis treści
Zamów abonament