Nabywca towaru objętego WIT ma obowiązek jej weryfikacji
Wiążąca informacja taryfowa wydana na wniosek określonego podmiotu wiąże organy tylko w stosunku do podmiotu, dla którego została wydana. Podmiot, który nabył objęty nią towar, nie może się na nią powoływać.
Tak orzekł WSA w Poznaniu 7 listopada 2012 r. (III SA/Po 568/12).
Spółka nabyła skażony alkohol etylowy od niemieckiego podmiotu. Naczelnik urzędu celnego po przeprowadzeniu kontroli w spółce dokonującej nabycia wewnątrzwspólnotowego zakwestionował klasyfikację taryfową przedmiotowego towaru.
W ramach kontroli ustalono, że sporny towar został objęty wiążącą informacją taryfową (dalej: WIT) wydaną przez organ niemiecki na wniosek poprzedniego posiadacza. Ta wiążąca informacja taryfowa została jednak uchylona przez organy niemieckie.
Zarówno naczelnik urzędu celnego, jak i dyrektor izby celnej, działając na podstawie opinii biegłego, uznali, że skład chemiczny alkoholu nie pozwala zakwalifikować go jako rozcieńczalnik. Składy chemiczne nabytego alkoholu i alkoholu objętego WIT nieco się różniły. Zdaniem organów podatkowych alkohol będący w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta