Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kończy się boom na obligacje

22 listopada 2012 | Ekonomia | Agnieszka Kamińska
Na rynku krajowym wciąż pożyczamy drożej niż Czesi, ale inwestorzy szukają większych zysków
źródło: Rzeczpospolita
Na rynku krajowym wciąż pożyczamy drożej niż Czesi, ale inwestorzy szukają większych zysków

Minister finansów kuje żelazo póki gorące i zadłuża się na poczet przyszłego roku. Pieniądze do nas będą płynąć, dopóki nie polepszy się innym

Od początku roku rentowność polskich obligacji dziesięcioletnich spadła z blisko 6 proc. do niewiele ponad 4 proc. Wycena naszych papierów jest wciąż znacznie mniej korzystna niż w przypadku Czech, do których lubimy się porównywać. Jednak oprocentowanie długu naszego i naszych sąsiadów emitowanego w euro jest już porównywalnie niskie.

Polska daje zyski

Zapadające w 2022 roku polskie euroobligacje są oprocentowane na 2,57 proc., czeskie – na 2,50 proc. – To oznacza, że ryzyko kredytowe Polski jest oceniane tak samo, jak w przypadku naszych sąsiadów, mimo że Czechy mają wyższy rating – mówi Rafał Benecki z ING.

To m. in. utrata przez kilka krajów rozwiniętych najwyższej wiarygodności kredytowej – ostatnio potrójne „A" agencja ratingowa Moody's zabrała Francji – powoduje, że obligacje tzw. krajów wschodzących, do których zalicza się też Polska, cieszą się większą popularnością wśród inwestorów.

A ci szukają najlepszych miejsc do lokowania swoich pieniędzy, których mają pod dostatkiem. Problem w tym, że na ekonomicznej mapie świata niewiele pozostało miejsc, w których można liczyć na zysk, a jednocześnie nie obawiać się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9393

Wydanie: 9393

Spis treści
Zamów abonament