Warto pracować po przyznaniu świadczenia
Osoba, która podlega ubezpieczeniom po przyznaniu emerytury, może następnie ubiegać się o jej podwyższenie. Dotyczy to zarówno emerytury obliczanej na nowych, jak i na starych zasadach.
Uprawniony do nowej emerytury, który po jej przyznaniu podlega ubezpieczeniom emerytalno-rentowym, może ubiegać się o ponowne ustalenie jej wysokości przez uwzględnienie nowych składek zgromadzonych na koncie w ZUS. Wniosek w tej sprawie można zgłaszać po zakończeniu każdego kolejnego roku kalendarzowego, a jeśli ubezpieczenia ustaną – w każdym czasie.
Gdy w momencie przyznania emerytury dana osoba miała zbyt krótki staż ubezpieczeniowy, aby ZUS podwyższył wyliczone świadczenie do kwoty najniższej (do czego koniecznych jest co najmniej 20 lat w przypadku kobiety i 25 lat dla mężczyzny), to dzięki „dozbieraniu" tego stażu po przyznaniu emerytury może liczyć na jej podwyższenie do tej minimalnej gwarantowanej stawki.
Najwięcej jednak na podleganiu ubezpieczeniom po przyznaniu świadczenia mogą zyskać osoby uprawnione do starej emerytury. Jeśli osiągały zarobki choćby nieco wyższe niż te, które ZUS uwzględnił wcześniej licząc podstawę wymiaru świadczenia, mogą się spodziewać jego przeliczenia z zastosowaniem nowej kwoty bazowej.
Ponadto mają prawo ubiegać się o doliczenie do wypracowanego już stażu nowych okresów składkowych i nieskładkowych (odpowiednio po 1,3 proc....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta