Faktura za media na inny podmiot bez prawa do odliczenia VAT
Zdaniem organów skarbowych najemca może odliczyć VAT naliczony w fakturze za energię elektryczną czy dostawę wody albo gazu tylko wówczas, gdy zawrze umowę bezpośrednio z dostawcą.
- W dzierżawionym lokalu spółdzielnia prowadzi działalność gospodarczą, a licznik zużytej energii zapisany jest na właściciela lokalu. Czy spółdzielnia może odliczyć VAT z faktury za energię elektryczną wystawioną na inną osobę (właściciela lokalu), ale zapłaconą w całości przez spółdzielnię? Spółdzielnia zapłaciła za fakturę wystawcy, czyli firmie Tauron. Wydatek ten został poniesiony w związku z prowadzoną statutową działalnością gospodarczą – pyta czytelnik.
Rozliczanie VAT z tytułu tzw. usług powszechnych (mediów) w ustawie o VAT zostało uregulowane w sposób szczególny, zarówno w kwestii momentu powstania obowiązku podatkowego, jak i prawa do odliczenia podatku naliczonego od ich nabycia.
Ten szczególny sposób rozliczania mediów dotyczy nie tylko dostawy energii elektrycznej, ale też energii cieplnej, chłodniczej, gazu przewodowego oraz świadczenia usług telekomunikacyjnych, radiotelekomunikacyjnych, usług w zakresie rozprowadzania wody, gospodarki ściekami, wywozu i unieszkodliwiania odpadów, zamiatania śmieci, usuwania śniegu i pozostałych usług sanitarnych. Mimo to nadal zagadnienie to budzi wątpliwości.
Co mówi przepis
Organy podatkowe od pewnego czasu stoją na stanowisku, że media są składnikiem usługi głównej (najmu, dzierżawy) i powinny być zawsze opodatkowane...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta