Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rezygnacja ze zwolnienia może się opłacać

22 listopada 2012 | Prawo i praktyka | Magdalena Zarudzka Sebastian Stec

Od 1 stycznia 2009 r. sprzedaż budynków, budowli lub ich części co do zasady jest zwolniona z podatku od towarów i usług. Przepisy dają jednak stronom transakcji sprzedaży możliwość dobrowolnego płacenia VAT

W wielu przypadkach może się okazać, że wybór tej drugiej opcji, czyli opodatkowania sprzedaży, będzie korzystny zarówno dla nabywcy, jak i dla sprzedającego.

Co mówi przepis

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT dostawa budynków (budowli lub ich części) jest zwolniona z VAT. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy dostawa dokonywana jest w ramach pierwszego zasiedlenia, przed nim lub w okresie krótszym niż dwa lata od pierwszego zasiedlenia. Kryteriami zastosowania omawianego zwolnienia podatkowego są zatem: dokonanie pierwszego zasiedlenia oraz czas, jaki od niego upłynął.

W konsekwencji, w celu stwierdzenia czy dana sprzedaż nieruchomości jest zwolniona z opodatkowania, w pierwszej kolejności trzeba ustalić, czy w konkretnym przypadku doszło do pierwszego zasiedlenia w rozumieniu ustawy o VAT. W praktyce sprawia to podatnikom wiele kłopotów, ponieważ często błędnie zakładają, że pierwsze zasiedlenie ma miejsce w przypadku faktycznego przyjęcia do używania nieruchomości po raz pierwszy.

Trudna definicja pierwszego zasiedlenia

Na mocy art. 2 pkt 14 ustawy o VAT przez pierwsze zasiedlenie należy rozumieć oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części po ich:

-wybudowaniu lub

-ulepszeniu, jeżeli...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9393

Wydanie: 9393

Spis treści
Zamów abonament