Jak rozliczyć kwotę dofinansowania kształcenia zawodowego
Szkolenia finansowane ze środków publicznych w co najmniej 70 proc. podlegają zwolnieniu z VAT. Może to dodatkowo dotyczyć także niewielkiego wkładu własnego uczestnika takiego kursu.
Tak orzekł WSA w Warszawie 5 listopada 2012 r. (III SA/Wa 429/12).
Spółka organizuje szkolenia z zakresu kształcenia zawodowego, na które uzyskuje wsparcie z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach programu operacyjnego „kapitał ludzki". Dofinansowanie wynosi 95 proc. całkowitych kosztów szkolenia i jest przyznawane w formie płatności ze środków europejskich oraz dotacji celowej z budżetu krajowego.
Uczestnik szkolenia jest zobowiązany do pokrycia kosztów w wysokości 5 proc. wartości szkolenia. W związku z tym spółka zwróciła się z pytaniem, czy kwota dofinansowania i wkład własny uczestnika szkolenia są obrotem podlegającym opodatkowaniu VAT. Organ podatkowy wyjaśnił, że otrzymywane przez spółkę dofinansowanie nie podlega opodatkowaniu VAT.
Natomiast wkład własny uczestnika, który pokrywa część szkolenia, będzie obrotem i tym samym będzie podlegał opodatkowaniu VAT. W ocenie organu nie ma tu zastosowania § 13 ust. 1 pkt 20 rozporządzenia ministra finansów w sprawie wykonania niektórych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta