Gdy sprzedawca działki ma ograniczone możliwości wyboru jej nabywcy
Nieruchomość, w stosunku do której podmiotom trzecim przysługuje prawo pierwokupu, będzie mogła zostać sprzedana jedynie pod warunkiem, że uprawniony swojego prawa nie wykona.
Prawo pierwokupu, jak wskazuje nazwa, służy zapewnieniu określonemu podmiotowi opcji pierwszeństwa kupna oznaczonej rzeczy przed innymi potencjalnymi kupującymi, ale wyłącznie w przypadku jej sprzedaży.
Zatem sam jego charakter może mieć bezpośredni wpływ na możliwość zakupu wybranej przez nas nieruchomości, ponieważ prawo to materializuje się w momencie, gdy właściciel nieruchomości poweźmie decyzję o jej sprzedaży i zawrze warunkową umowę sprzedaży.
Umowne i ustawowe
Można wyróżnić dwa rodzaje prawa pierwokupu, tj. ustawowe, mające swoje źródło w ustawie, oraz tzw. umowne, wynikające z czynności prawnej. Ogólne unormowania dotyczące prawa pierwokupu znajdują się w kodeksie cywilnym, jednak zgodnie z zawartym w nim art. 596 przepisy te znajdują zastosowanie w takim zakresie, w jakim prawo to nie jest unormowane w przepisach szczególnych.
A polskie ustawodawstwo przewiduje dość liczne przykłady pierwokupu ustawowego, dlatego też warto przyjrzeć się szczegółowym regulacjom ustawowym, które określają, komu i w jakich sytuacjach ono przysługuje i jak w takiej sytuacji wygląda procedura zawierania umów sprzedaży.
Warto mieć na uwadze, że w większości przypadków prawo pierwokupu ustawowego przysługuje Skarbowi Państwa (reprezentowanemu m.in. przez Agencję Nieruchomości Rolnych) lub jednostkom samorządu terytorialnego....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta