Rozwiązania przeciwko oszustwom fiskalnym
Co proponuje Komisja Europejska dla zwalczania przestępstw podatkowych i jakie będą kierunki zmian w unijnych regulacjach fiskalnych – mówi Algirdas Šemeta, komisarz UE ds. podatków, unii celnej, audytu i zwalczania nadużyć finansowych w rozmowie z Pawłem Rochowiczem.
Rz: Jaki realny wpływ na rzeczywistość ma unijny komisarz zajmujący się podatkami?
Algirdas Šemeta: Obecny kryzys finansowy bardzo wyraźnie ujawnił, jak wiele jest jeszcze do zrobienia w dziedzinie koordynacji polityki podatkowej krajów członkowskich UE. Decyzje podejmowane w jednym państwie członkowskim mogą mieć znaczący wpływ na sytuację w innych krajach Unii. Władze poszczególnych krajów zdają sobie z tego sprawę. Dlatego moja rola wzrasta. Wystarczy spojrzeć na podatkowe propozycje Komisji składane w ostatnim czasie. Mamy sporo pracy w tym zakresie, a naszym celem jest poprawa systemu podatkowego Unii, by był bardziej konkurencyjny w stosunku do innych krajów i rejonów świata. Jak wspomniałem, kryzys jest okazją do zmierzenia się z takimi problemami na poziomie zarówno unijnym, jak i krajowym. Jednym z narzędzi jest tzw. semestr europejski, czyli zestaw rekomendacji dla krajów członkowskich, także w obszarze lepszej koordynacji polityki podatkowej.
Ale głośniej jest o propozycji wprowadzenia podatku od transakcji finansowych. Tylko 11 państw zgodziło się, by pracować nad wprowadzeniem u siebie takiej daniny. Ma ona przynieść im rocznie 57 mld euro wpływów. Co to może oznaczać dla tych państw, które go nie wprowadzą – w tym dla Polski czy Litwy?
Spodziewam się, że nawet jeśli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta