Powrót do pracy odbierze część świadczenia rehabilitacyjnego
Jeśli pracownik po zakończeniu okresu zasiłkowego wróci do firmy, a potem ZUS przyzna mu prawo do pieniędzy do czasu odzyskania pełnej zdolności do pracy, otrzyma je dopiero od zaprzestania świadczenia obowiązków.
- Dostaliśmy z ZUS decyzję, że pracownikowi, który wrócił do pracy po wyczerpaniu okresu zasiłkowego, zostało przyznane świadczenie rehabilitacyjne na pół roku. Czy w tej sytuacji mamy podjąć wypłatę jego świadczenia, a jeśli tak, to od kiedy – wstecz, czy na bieżąco? – pyta czytelnik.
Pracodawca powinien wypłacić świadczenie rehabilitacyjne, ale dopiero od dnia, w którym zatrudniony zaprzestanie wykonywania pracy. Nie ma znaczenia data, od której świadczenie zostało przyznane.
Prawo do świadczenia rehabilitacyjnego przysługuje pracownikowi, który po wyczerpaniu okresu zasiłkowego (182 lub 270 dni – w przypadku gruźlicy lub choroby przypadającej na okres ciąży) nadal jest niezdolny do pracy, ale dalsze leczenie albo rehabilitacja rokują możliwość odzyskania tej zdolności.
Zasady jego przyznawania oraz wypłaty określają art. 18-22, a także art. 61-70 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm., dalej ustawa zasiłkowa).
Podstawą do wypłaty świadczenia rehabilitacyjnego jest decyzja o jego przyznaniu. ZUS wydaje ją pod warunkiem, że prawo do świadczenia przyzna lekarz orzecznik ZUS...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta