Samowolka uzasadnia dyscyplinarkę
Gdy pijany chce uniknąć badania alkomatem, na nic nie zda się nagłe wyjście z pracy. Dla sądu to ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków służbowych.
Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia to wyjątkowy sposób zakończenia stosunku pracy. Szef może go zastosować wtedy, gdy pracownik w sposób ciężki narusza podstawowe obowiązki. Przykładem może być samowolne opuszczenie miejsca pracy.
Wbrew obowiązkom
Przyczyny uzasadniające rozwiązanie angażu z winy pracownika wyczerpująco wylicza art. 52 k.p. Wśród nich najczęściej chodzi o ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych. Aby określić, kiedy miało to miejsce, trzeba wcześniej ustalić, co wchodzi w zakres tych powinności.
Zasadnicze znaczenie ma tu art. 100 k.p. >patrz ramka. Te ogólnie ujęte obowiązki szef może skonkretyzować w regulaminach pracy obowiązujących w firmie oraz w umowie o pracę lub zakresie czynności pracownika.
Nie ma mnie
Samowolne opuszczenie miejsca pracy przed zakończeniem dniówki w konkretnych okolicznościach wolno potraktować jako ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych. Tak podnosił Sąd Najwyższy w uzasadnieniu wyroku z 22 grudnia 1998 r. (I PKN 507/98) i 4 października 2011 r. (I PK 55/11).
W tym ostatnim wyroku wskazywał jednak, że samo opuszczenie pracy przed jej zakończeniem (przed...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta