Bardziej kierowca niż przedstawiciel handlowy
Podwładny może dochodzić uznania przez sąd rzeczywistego rodzaju wykonywanej pracy. Po korzystnym wyroku oznacza to konieczność przeliczenia i wypłaty przez firmę niektórych świadczeń, np. za podróże służbowe
- W umowie o pracę wskazano, że jestem zatrudniony na stanowisku przedstawiciela handlowego, a moje miejsce pracy określono jako obszar województwa, na którym działa pracodawca. Moje zadania polegają jednak tylko na dowożeniu sprzedawanego przez firmę towaru do sklepów (jeżdżę pojazdem do 3,5 tony). Niczego nie negocjuję, nie zbieram zamówień. Czy mogę domagać się uznania, że jestem kierowcą i uzyskać diety za delegacje? –pyta czytelnik.
Ustawa z 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców (tekst jedn. DzU z 2012 r., poz. 1155, dalej ustawa) określa zasadniczo czas pracy kierowców wykonujących przewóz drogowy, zatrudnionych na podstawie stosunku pracy.
Jak to widzi urząd
Jak stwierdził Departament Prawny Głównego Inspektoratu Pracy (pismo z 11 sierpnia 2008 r., GPP-302-4560-609/08/PE, „Rzeczpospolita", DF.2008.194.3), inspektor pracy dokonujący czynności nadzorczo-kontrolnych w zakresie przepisów o czasie pracy weryfikuje zgodność...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta