Różnice kursowe przy mnogości różnych pieniędzy
W przypadku regulowania należności w walucie obcej pojawia się konieczność rozliczenia różnic kursowych. Może się okazać, że spłata dokonana zostaje w innej walucie niż pierwotne zobowiązanie. Jakie niesie to ze sobą konsekwencje natury rachunkowej i podatkowej?
Zapłata wzajemnych należności
Z różnicami kursowymi mamy do czynienia, gdy strony transakcji dokonują rozliczenia w walucie obcej i w niej regulowana jest należność za towar lub usługę. W codziennej praktyce gospodarczej może dojść do sytuacji, że strony transakcji rozliczające się w walucie obcej ustalą wzajemne rozliczenie transakcji, w innej jednostce monetarnej, niż pierwotnie wskazana na wystawionej fakturze.
Może to mieć miejsce, gdy kontrahent dysponuje inną walutą niż wymagana zobowiązaniem, i ze względu na koszty wymiany jest to bardziej korzystne. Z kolei w momencie gdy wierzyciel obsługuje i rozlicza się również w innych walutach, może wykorzystać otrzymane środki w zaproponowanej przez kontrahenta walucie do dalszych rozliczeń własnych z innymi podmiotami, nie ponosząc ze swojej strony kosztów związanych z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta