Oszczędności nakaże prawo
Nowe przepisy zobligują inwestorów domów do tego, aby ich budynki nie marnowały energii. Domy będą cieplejsze, ale nieco droższe od powstających dziś.
Czy nowe warunki techniczne i dyrektywy unijne zmuszą inwestorów do budowania domów energooszczędnych?
Piotr Pawlak: Projekt nowych warunków technicznych zawiera wiele elementów obligujących projektantów do poprawy jakości energetycznej nowych budynków. Można oczekiwać wejścia w życie tych przepisów w pierwszej połowie 2013 r. Właśnie za pomocą tego między innymi dokumentu zapisy dyrektyw unijnych są wprowadzane do ustawodawstwa polskiego.
Na czym będą polegały zmiany?
Przede wszystkim chodzi o podniesienie izolacyjności ścian oraz stolarki, jak również konieczność sprawdzenia na etapie projektowania osiągnięcia przez budynek odpowiedniej wartości energii pierwotnej (EP), wyliczanej dla tzw. budynku referencyjnego. Wartość ta uzależniona jest od typu budynku.
Warto podkreślić, że nowe rozwiązania w zakresie izolacyjności zapewnią zdecydowanie lepsze parametry energetyczne budynków i są uzasadnione ekonomicznie. Dla budynków mieszkalnych zostały one opracowane zgodnie z wytycznymi w zakresie kosztów optymalnych, czyli uwzględniających koszty ogrzewania w czasie użytkowania budynku.
O ile więcej trzeba będzie wydać na dom w związku z nowymi przepisami?...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta