Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bóle porodowe nowej Europy

01 grudnia 2012 | Plus Minus | Rafał Dutkiewicz

Żyjemy w czasach dramatycznych zmian społecznych, w których, między innymi dzięki nowym technologiom komunikowania, ogromnie wiele przyzwyczajeń powiązanych ze sprawowaniem władzy odchodzi bezpowrotnie w przeszłość.

Jesteśmy, moim zdaniem, w przededniu bardzo poważnych zmian społecznych o skali globalnej. Redefiniowana jest rola i miejsce takich tradycyjnych pojęć, jak naród, państwo, interes narodowy. I te przemiany przebiegające czasem w sposób gwałtowny (arabskie przebudzenie), a czasem pozornie tylko spokojny, choć nie bez istotnych napięć (projekt Europa) oznaczają konieczność zmiany paradygmatu dotyczącego uprawiania polityki, której my, obywatele, stajemy się uczestnikami, ale i beneficjentami. Polityki jako sposobu sprawowania władzy w społeczeństwie.

Jeszcze nie tak dawno w Europie władza (polityczna) była sposobem zbudowania zależności od władającego. Podwładni służyli władcy – feudałowi i hegemonowi. Nacisk kultury chrześcijańskiej (to oczywiście wielowiekowy skrót myślowy) sprawił, że paradygmat uprawiania polityki jako sposobu zaspokajania interesu jednostkowego hegemona został sprowadzony do służby na rzecz ideałów, pojęć oraz bytów o mitycznym,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9401

Wydanie: 9401

Spis treści
Zamów abonament