Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Drapacz chmur na środku świata

01 grudnia 2012 | Nauka | Krzysztof Urbański
źródło: Rzeczpospolita

Stanie dokładnie na równiku, a wzniesie się dwa razy wyżej niż najwyższy budynek na naszej planecie

Budowli chcą  władze prowincji Pichincha, które opiekują się kompleksem Mitad del Mundo (Połowy świata).  To  miejsce na równiku, gdzie wznosi się 30-metrowa wieża – atrakcja turystyczna prowincji i kraju, który równikowi zawdzięcza swoją nazwę. Ale według najnowszej wiedzy, umowna linia dzieląca naszą planetę na pół faktycznie znajduje się nieco na północ, około 60 m od zaznaczonego równika.

Władze prowincji proponują nową atrakcję, aby oznaczyć rzeczywisty równik.

Stąd pomysł  zbudowania Wieży Słońca, zwanej też Wieżą Połowy Świata. Budowla o lekkiej ażurowej konstrukcji osiągnie 1600 m wysokości od powierzchni. Wzniesie się ponad szczyty gór otaczających San Antonio w prowincji Pichincha. Miejsce, gdzie powstanie, zostanie trzykrotnie wyznaczone za pomocą najnowocześniejszych urządzeń GPS.

Kiedy powstanie, będzie najwyższą budowlą świata. Obecny rekordzista – słynny Burdż Kalifa w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich – mierzy 830 metrów od piasków pustyni, na których został wzniesiony.

– Obecnie istniejąca na równiku wieża oznaczająca środek świata nie może pozostać  ikoną turystyczną – powiedziała Marcela Costales, wiceprefekt prowincji Pichincha i prezes państwowej firmy Middle World Tour. – Każdego roku naszą wieżę równikową odwiedza 850 tys. turystów, ale...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9401

Wydanie: 9401

Spis treści
Zamów abonament