Władza w rękach starych mężczyzn
Okopali się na najważniejszych stanowiskach w kraju. Są jak hamulec dla reform i rozwoju kraju
EURISPES, prestiżowy Instytut Badań Politycznych, Społecznych i Gospodarczych, we współpracy z „Who is Who in Italy" wziął pod lupę 5560 najpotężniejszych ludzi władzy i wpływu. Szokująca średnia wieku włoskiej kasty wynosi aż 59 lat i jest dalece najwyższa w Europie. Italia to kraj męskiej gerontokracji – alarmuje włoski think tank EURISPES.
Chodzi głównie o polityków (25 proc.), ludzi kultury (22 proc.), biznesu (20 proc.), mediów i sztuki (11 proc.), innych wolnych zawodów (10 proc.) i sportu (5 proc.). Blisko 85 proc. ukończyło wyższe studia. Pośród nich 25 proc. to absolwenci prawa, 17 proc. ukończyło studia humanistyczne, 15 proc. ekonomię, po 10 proc. studia techniczne i medycynę. Zaledwie 4 proc. osób liczących się w Italii mieszka na biednym południu, blisko połowa w Rzymie. Aż 9 proc. rezyduje za granicą. 20 lat temu ten wskaźnik wynosił zaledwie 3 proc.
Pierwszy rozdział raportu nie bez racji nosi tytuł „Męska gerontokracja", bo ci, którzy wygodnie usadowili się na włoskim świeczniku to w 85 procentach bardziej przejrzali niż dojrzali mężczyźni: 40 proc. jest po pięćdziesiące, a dalsze 40 proc. liczy sobie ponad 65 lat!
Tylko jeden na 200 profesorów uniwersyteckich we Włoszech ma mniej niż 40 lat
Młodzi, do 35 roku życia, stanowią zaledwie 3 procent włoskich elit i w przytłaczającej większości chodzi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta