Umowę z Cyprem opublikowano za późno
Niekorzystne dla podatników zmiany w przepisach o podatku dochodowym powinny ukazywać się w Dzienniku Ustaw najpóźniej w listopadzie poprzedniego roku. Nie ma powodu aby uznać, że reguła ta nie dotyczy konwencji międzynarodowych.
Może to mieć bardzo poważne konsekwencje. Oznacza bowiem, że negatywne dla podatników zmiany w umowie między Cyprem a Polską mogą mieć zastosowanie dopiero do dochodów osiągniętych od 1 stycznia 2014 r.
Wszystko na skutek spóźnionej publikacji w Dzienniku Ustaw tekstu Protokołu między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Cypru podpisanego w Nikozji dnia 22 marca 2012 r. (dalej: protokół) o zmianie Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Cypru w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzonej w Warszawie dnia 4 czerwca 1992 r.
Podatnicy mogli się z nim bowiem zapoznać dopiero 11 grudnia 2012 r. (został opublikowany w tym dniu w DzU pod poz. 1383).
Ogłoszenie warunkiem obowiązywania
Artykuł 12 Protokołu przewiduje, że zacznie on obowiązywać po zakończeniu niezbędnych procedur ratyfikacyjnych w Polsce i w Cyprze. Wejście w życie jest zatem uzależnione od wzajemnego otrzymania not dyplomatycznych o zakończeniu wewnętrznych procedur prawnych.
Zgodnie z oświadczeniem polskiego rządu z 15 listopada 2012 r. (DzU, poz. 1384) protokół wszedł w życie 9 listopada 2012 r. W rezultacie wydawać by się mogło, że zgodnie z intencjami polskiego rządu już od 1 stycznia 2013 r. protokół będzie miał zastosowanie do rozliczeń podatników....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta