Kapitał dla młodych spółek
Debiut na rynku NewConnect to stosunkowo tani sposób na pozyskanie środków na rozwój firmy.
Alternatywny rynek obrotu giełdowego NewConnect ma już ponad pięć lat. Został stworzony z myślą o małych, innowacyjnych firmach, które chcą pozyskać kapitał np. na unowocześnienie produktów czy zwiększenie udziału w rynku. W ubiegłym roku zadebiutowały na nim 172 spółki, w tym roku z powodu osłabienia koniunktury giełdowej – 85. To wciąż dobry wynik, który świadczy o tym, że inwestorzy wciąż są zainteresowani małymi, wzrostowymi firmami, wierząc, że część z nich odniesie sukces na miarę amerykańskich gigantów, jak Google czy Microsoft.
Inwestorzy preferują rentowne spółki
Na NewConnect większość stanowią jednak firmy z tradycyjnych branż, np. finansowej, budowlanej czy handlowej.
– W chwili obecnej największą szansę na pozyskanie kapitału mają przede wszystkim spółki rentowne, funkcjonujące na rynku od co najmniej kilku lat, planujące wykorzystać środki finansowe na ekspansję i rozwój działalności. Ze względu na sytuację rynkową inwestorzy są skłonni akceptować niższą stopę zwrotu z inwestycji na rzecz lokowania środków finansowych w bardziej rokujące aktywa – mówi Agata Brzyska, konsultantka z firmy Grant Thornton. Jednak zaznacza, że nie jest to żelazną regułą. – Dobre spółki z ciekawymi pomysłami na rozwój biznesu mają szansę pozyskać finansowanie niezależnie od panujących warunków rynkowych –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta