Pracodawca nie znika wraz z końcem biznesu
Zakończenie prowadzenia działalności gospodarczej przez osobę fizyczną nie jest równoznaczne z likwidacją pracodawcy. Nie można więc stosować ułatwień w rozwiązywaniu umów o pracę.
W razie likwidacji pracodawcy ma on możliwość szybciej i prościej rozwiązać stosunki pracy z zatrudnionymi osobami. Nie mają wtedy bowiem zastosowania przepisy szczególne dotyczące ochrony przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę (art. 411 § 1 k.p.).
Oznacza to, że w razie likwidacji pracodawcy zostaje zniesiona ochrona pracowników w wieku przedemerytalnym, przebywających na urlopach, czy kobiet w ciąży i na urlopach macierzyńskich. Ochrona ta ustaje przy tym z chwilą ogłoszenia (zarządzenia) likwidacji pracodawcy.
Ponadto w razie ogłoszenia likwidacji pracodawcy, umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy może być rozwiązana przez każdą ze stron za dwutygodniowym wypowiedzeniem. To również znaczne ułatwienie dla pracodawców, gdyż mogą wypowiedzieć każdy terminowy angaż, co w normalnych warunkach nie jest dopuszczalne.
Dopóki firma działa
Możliwość wypowiadania (i rozwiązywania) umów powstaje w trakcie likwidacji, a nie dopiero po zlikwidowaniu pracodawcy. Zatem uzasadnieniem wypowiedzenia umowy może być sam fakt zarządzenia likwidacji.
Tak też podkreślał Sąd Najwyższy w wyroku z 10 września 1998 r. (I PKN 310/98). Likwidacja...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta